Dne 10. prosince 2024 se v Praze konala závěrečná konference Programu KAPPA, programu na podporu mezinárodní spolupráce v aplikovaném výzkumu financovaného Fondy EHP a Norska. Technologická agentura se tak symbolicky rozloučila s programem, ve kterém v letech 2020-2024 podpořila 25 projektů v oblastech přírodních věd, technologií, medicíny a zemědělství částkou téměř 800 milionů korun.
Na konferenci jsme se nejdříve věnovali tématu transferu znalostí z pohledu Česka a Norska. Růžena Štemberková představila práci Transfera.cz, národní platformy, která podporuje transfer technologií a propojuje akademickou sféru s průmyslem, zatímco Dag Hellesund z Univerzity v Bergenu se podělil o inspirativní příklady valorizace výzkumu a zdůraznil tak společenský dopad výzkumu přesahující jeho komercializaci.
Naďa Koníčková z Technologického centra v Praze, členka Programového výboru KAPPA, nás nechala nahlédnout do budoucnosti s nadcházejícími možnostmi financování v rámci Programu Horizont Evropa.
V druhé polovině konference jsme představili vynikající projekty Programu KAPPA.
Lucy Vojtová (CEITEC) a Lucie Vištejnová (Lékařská fakulta v Plzni Univerzity Karlovy) představily spolupráci českých a islandských partnerů v interdisciplinárním projektu ProfiBONE, zaměřeném na vývoj biofunkčního inkoustu pro nízkoteplotní 3D tisk kostních implantátů specifických pro jednotlivé pacienty.
Lukáš Polák z ÚJV Řež a.s. poté představil projekt RegioHyt, jehož cílem je analyzovat české železnice a najít oblasti vhodné pro zavedení nízkoemisních regionálních vodíkových vlaků a otevířít tak cestu k ekologičtější a udržitelnější dopravě.
Na závěr Juraj Franců z České geologické služby představil jedinečný projekt CO2-SPICER zaměřený na přípravu prvního pilotního geologického úložiště oxidu uhličitého v České republice.
O výzvách, překážkách i přínosech vzájemné spolupráce s Norskem a Islandem s řešiteli projektů diskutovala Aleksandra W. Haugstad z Research Council of Norway.
Celkové výsledky Programu KAPPA představila Zuzana Dostálová z Technologické agentury – prezentaci si můžete prohlédnout ZDE.
Konferenci zakončila Ásdís Jónsdóttir z Kanceláře finančních mechanismů shrnutím výsledků všech výzkumných programů a nastíněním budoucnosti Fondů EHP a Norska.
Děkujeme všem zúčastněným, řečníkům a hlavně řešitelům všech projektů, kteří přispěli k excelentním výsledkům a ukázkové bilaterální spolupráci. Více se o všech projektech dozvíte na naší stránce: https://tacr.gov.cz/en/projects-funded/.
Děkujeme také za skvělou spolupráci Programovému výboru, partnerské agentuře Research Council of Norway, Národnímu kontaktnímu místu (Ministerstvo financí), Norské ambasádě v Praze, Kanceláři finančních mechanismů v Bruselu a dalším.
Zveřejněno dne 18. 12. 2024