Filmová cena Technologické agentury ČR „Za popularizaci vědy mezi mládeží“ se i letos zaměřila na mladé filmové tvůrce – žáky základních škol. Ti měli za úkol vytvořit krátký snímek na téma Vynálezy pro lepší život. Z celkem 13 soutěžních filmů vybrala odborná porota krátkou animaci Cesta flašky, kterou vytvořil Jáchym Vlček, žák 8. třídy z Jičína. Jáchym se tak stal prvním vítězem, který film zpracoval sám, nikoliv v týmu. Sošku výherci předal předseda Technologické agentury České republiky (TA ČR) Petr Konvalinka společně s předsedou poroty Pavlem Komárkem na slavnostním udělování cen nestatutárními porotami, které navazovalo na závěrečnou tiskovou konferenci k ukončení 64. ročníku Zlín Film Festivalu.
Pátý ročník soutěže navázal na úspěšný koncept z minulého roku – zaměřil se přímo na filmovou tvorbu školáků a jejich pohled na vědu, vynálezy a budoucnost. Jako téma bylo příhodně zvoleno Vynálezy pro lepší život. Žáci všech ročníků základních škol tak mohli vytvořit hraný, animovaný nebo kombinovaný (hraný s prvky animací) film se stopáží do pěti minut a ztvárnit tak svou představu o nejrůznějších inovacích, které nám všem zjednoduší či obohatí naše životy. Do soutěže bylo přihlášeno 13 krátkých snímků žáků ZŠ, ZUŠ či zájmových kroužků z Litomyšle, Jičína, Prahy, Brna a dalších českých měst. Vítězem se nakonec stal „osmák” z Jičína, Jáchym Vlček, jehož animovaný film pojednává o stroji, který dokáže přeměnit PET láhve na semena stromů.
„Minulý rok jsme si otestovali, zda nový koncept soutěže, kdy žáci sami tvoří krátké filmy, zaujme. Velmi mile nás překvapilo, že zájem ze strany mladých tvůrců byl velký a během letošního roku ještě vzrostl. Do soutěže jsme obdrželi 13 velmi povedených filmů, se kterými si dali tvůrci velkou práci. Vybrat vítěze opravdu nebylo jednoduché,“ zhodnotil Petr Konvalinka, předseda Technologické agentury České republiky.
Vyhlášení vítěze bylo letos poprvé součástí odpoledního udělování cen nestatutárními porotami 64. ročníku Zlín Film Festivalu. Kromě filmové ceny výherce dostane ještě grafický tablet, aby mohl i nadále rozvíjet svůj výtvarný talent. Všechny přihlášené snímky byly navíc uvedeny v rámci speciálního eventu na 64. ročníku Zlín Film Festivalu. „Letošní téma ‚jak si děti představují náš život, který ovlivňují vynálezy‘ ukázalo, že cena má na filmovém festivalu své místo. Kvalita filmů se zlepšuje a jsem tedy zvědavý na další ročníky,“ dodal předseda odborné poroty Pavel Komárek.
„Těší nás, že z pozice prestižního festivalu můžeme být součástí projektu, který vyzdvihuje filmařský talent mladé generace a umožňuje školákům, aby rozvíjeli svoje technologické myšlení a současně kreativitu,” doplnil k významu soutěže prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura.
Smyslem ocenění není pouze popularizace výzkumu a inovací mezi mladou generací, ale také uctění památky významných osobností, které položily populárně vědeckému filmu stavební kameny. Proto se předlohou Filmové ceny TA ČR stal Nepovedený panáček z dílny Hermíny Týrlové, který byl ve své době průlomovou inovací – hlavní roli nehraje loutka, která je podobná člověku a která využívá jeho výrazové možnosti, ale obyčejný „hadr”.
Filmová cena TA ČR byla vytištěna na 3D tiskárně společností 3Dees a zkompletovaná ve spolupráci se sklářem Lukášem Jabůrkem, který je autorem Cen TA ČR za aplikovaný výzkum. Otcem myšlenky propojit TA ČR a Zlín Film Festival prostřednictvím Filmové ceny TA ČR „Za popularizaci vědy mezi mládeží” je rodák ze Zlína Pavel Komárek, bývalý člen předsednictva TA ČR, který v současnosti zastává funkci konzultanta předsedy TA ČR a zároveň je i předsedou odborné poroty.